Gå til hovedindhold

Ny direktør på UCH

1. juli 2025
Ny direktør på UCH skal sætte retningen for fusion og fremtidens uddannelser
Uddannelsescenter Holstebro (UCH) får ny direktør fra den 1. august 2025. Valget er faldet på 47-årige Bo Haahr Larsen, der kommer fra en stilling som rektor på Lemvig Gymnasium.

Med ansættelsen af Bo Haahr Larsen får UCH en direktør, der gennem en lang karriere i uddannelsesverdenen har opbygget stærke kompetencer inden for strategisk ledelse og udvikling. Han er hjemmevant i at navigere i komplekse organisationer med forskellige uddannelsesretninger, og ser frem til at bruge denne erfaring i sit nye job.

På UCH vil han få det overordnede ansvar for skolens mange uddannelser, herunder HHX, HTX, EUX, EUD, 10. klasse og efteruddannelser.

Stor opgave i vente

Bo Haahr Larsen overtager roret i en periode, hvor UCH står overfor markante udviklingsopgaver, herunder en kommende fusion med VUC Holstebro-Struer-Lemvig, introduktionen af EPX-uddannelsen og åbningen af en helt ny fødevareskole i 2026.

Dermed får den nye direktør en afgørende rolle i at sikre, at disse store forandringer gennemføres effektivt og med fokus på at skabe værdi for eleverne, medarbejderne og lokalsamfundet.

Bestyrelsesformand Steen Hartmann Nielsen glæder sig over valget af den nye direktør og fremhæver, at Bo Haahr Larsen besidder netop de kvaliteter, der er nødvendige for at navigere sikkert igennem denne periode med store forandringer:

”Vi har fundet en kandidat med solidt fodfæste i uddannelsesverdenen. Bo er kommunikativt stærk, går ydmygt til opgaven og har en solid forståelse for at drive uddannelser. Vi har fuld tillid til, at han kan føre de kommende forandringer med fusionen, EPX og den nye fødevareskole sikkert i mål. Bo besidder alle kvalifikationer til at videreudvikle UCH i den rigtige retning,” siger Steen Hartmann Nielsen.

Strategisk og værdibaseret ledelse

En af de kvalifikationer som ansættelsesudvalget har lagt særligt vægt på, er Bo Haahr Larsens fokus på strategisk og værdibaseret ledelse, som en måde at skabe en stærk organisation, der kan imødekomme fremtidens krav:

”Jeg lægger stor energi i det strategiske arbejde, da strategisk og værdibaseret ledelse er vejen til at skabe langsigtede resultater og et godt arbejdsmiljø, hvor medarbejderne oplever mening i arbejdet og kan identificere sig med organisationen,” siger Bo Haahr Larsen.

Fokus på klassisk dannelse og erhvervsrettede uddannelser

Den kommende direktør fremhæver desuden, at kombinationen af klassisk dannelse og erhvervsrettede uddannelser giver en særlig værdi for både elever og lokalsamfund. Netop dette samspil glæder han sig til at videreudvikle på UCH:

”Efter en god tid på Lemvig Gymnasium er jeg klar til at tage et skridt mod noget nyt. Jeg brænder for uddannelser, og for mig står UCH som en helt central aktør i bestræbelserne på at få flere faglærte i det vestjyske og uddanne de kommende generationer til fremtidens arbejdsmarked, og jeg glæder mig til at tage fat på de store opgaver, som fusionen med VUC og introduktionen af EPX-uddannelsen indebærer”, siger Bo Haahr Larsen og fortsætter:

Jeg ser ikke dannelse og praksisfaglighed som modsætninger og tror på at kombinationen kan skabe unik værdi for elever, skole og samfund. Jeg glæder mig til at styrke fortællingen om erhvervsuddannelserne og de erhvervsrettede gymnasiale uddannelser, som har enorm betydning for erhvervslivet og samfundet som helhed

Privat bor Bo Haahr Larsen i Lemvig sammen med sin Hustru Karen og deres tre børn på 10, 15 og 17 år. Fritiden bruges aktivt i naturen med vinterbadning, spinning, løb og svampeture i skovene omkring Lemvig.

Et enig ansættelsesudvalg pegede på Bo Haahr Larsen som den rette kandidat til stillingen ud fra at ansøgerfelt på 17 ansøgere.