Gå til hovedindhold

Auktion

Danmarks Indsamlingen
DIT BUD

Nuværende højeste bud: 10.000 kr.
Budgiver: OJM A/S

Giv dit bud på kunstværket.

Skriv til kss@ucholstebro.dk
Auktionen stopper torsdag d. 1. februar 2024 kl. 11.59.

I mailens emnefeltet noteres buddet samt virksomhedens navn f.eks. 10.000.- Uddannelsescenter Holstebro.

Et bud er registreret når man har modtaget beskæftigelsesmail fra KSS@Ucholstebro.dk

Der skal bydes i hele hundrede danske kroner.

I perioden fra den 22. januar til den 30. januar vil top 5 budene blive opdateret på UCH’s hjemmeside på alle hverdage inden kl. 12.00.

Ved ens bud vil de først indkomne bud blive prioriteret og offentliggjort.

  • Alle bud skal være bindende.
  • Der accepteres kun skriftlige bud sendt via e-mail til den angivne adresse.
  • Bud sendt efter kl. 12.00 den 30. januar 2024 vil ikke blive taget i betragtning.
  • UCH forbeholder sig retten til at afvise enhver bud, der anses for uværdige eller ikke i overensstemmelse med auktionsformålet.
  • Vinderen forpligter sig til at fuldføre købet og betale det afgivne bud inden for en angivet tidsramme, efter at vinderen er blevet offentliggjort.
  • Vinderen vil blive  kontaktet direkte og efterfølgende offentliggjort på UCH’s hjemmeside efter auktionens afslutning den 30.1.24.
Byd på kunstværk af smedeelever og kunstner Ruben B.

Dette unikke kunstværk er resultatet af et dybdegående samarbejde mellem kunstneren og en gruppe engagerede unge under et innovativt projekt. Hensigten var at udforske og formidle Holstebros rige historie og dynamiske udvikling gennem tiden.

Projektet tog sit udgangspunkt i byens 750-års jubilæum, hvor kunstneren og de unge brainstormede ideer om at skildre Holstebros fortid og nutid. De valgte et historisk bykort fra 1863 som inspiration, der afspejler byens tidlige udvikling. Dette kort blev dog ikke blot gengivet stringent, men gav også rum for kreativ fortolkning og tilfældigheder.

Værket, der kan opleves fra forskellige vinkler, er unikt konstrueret med en ramme på ben, hvilket tilføjer en dimension af bevægelse og forskellige perspektiver. Det indeholder nøje udskårne stålelementer, der repræsenterer byens vejnet og jernbanelinjer, samt bygrænsen skåret i messing. Storåen er smukt fremstillet i en kobberlegering og vil blive oxideret for at opnå en karakteristisk grønlig nuance.

Projektets overordnede mål er at inspirere unge til at engagere sig i håndværksfag, fremme kreativitet og præcision, og vise stoltheden i håndværkstraditioner. Dette kunstværk er et vidnesbyrd om kreativt samarbejde, historisk hyldest og håndværksmæssig finesse. Det vil blive færdiggjort under et åbent hus arrangement og derefter solgt på auktion.

Kunstværket er lavet af stål, aluminium og kobber.
Kunstværket måler:
Rammen: 90×170 cm
Fra jord til top: 200 cm

Besøg Ruben B’s website

Illustration af kunstværket

Hjælp verdens sultne børn

Auktionen har til formål at støtte Danmarks Indsamlingen, der foregår i Holstebro den 3. februar 2023.

Donationen går ubeskåret til at støtte Danmarks Indsamling, som dette år samler ind til at hjælpe verdens sultne børn.

Når du støtter årets Danmarks Indsamling, går pengene til at give udsatte børn en ny start. Børn, der hver dag lever med de fatale konsekvenser, coronapandemien har medført i verdens fattigste lande. Børn, der har mistet håbet om en bedre fremtid

Læs mere om Danmarks Indsamlingen

Kontakt

Karin Spelling-Sørensen

Projektleder

Tlf: 99 122 485

Mail: KSS@ucholstebro.dk